Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... certificat medico legal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

certificat medico legal

o intrebare va rog ,care este termenul legal de scoatere a certificatului medico legal ,de la data agresiuni?
va multumesc
Competenta teritoriala a institutelor de medicina legala este urmatoarea:
a) Institutul de Medicina Legala "Prof.Dr. Mina Minovici" Bucuresti deserveste municipiul Bucuresti si judetele Arges, Brasov, Buzau, Calarasi, Constanta, D�mbovita, Giurgiu, Ialomita, Prahova, Tulcea, V�lcea, Ilfov si Teleorman;
b) Institutul de Medicina Legala din Cluj-Napoca, judetul Cluj, deserveste judetele Alba, Bistrita-Nasaud, Cluj, Maramures, Satu Mare, Salaj si Sibiu;
c) Institutul de Medicina Legala din Iasi, judetul Iasi, deserveste judetele Bacau, Botosani, Braila, Galati, Iasi, Neamt, Suceava, Vaslui si Vrancea;
d) Institutul de Medicina Legala din Timisoara, judetul Timis, deserveste judetele Arad, Caras-Severin, Hunedoara, Timis si Bihor;
e) Institutul de Medicina Legala din T�rgu-Mures, judetul Mures, deserveste judetele Covasna, Harghita si Mures;
f) Institutul de Medicina Legala din Craiova, judetul Dolj, deserveste judetele Dolj, Gorj, Mehedinti si Olt.

----------Faceti plangere la politie unde domiciliati si vor emite adresa catre IML din acea zona

------------Procedura este urmatoarea: Se depune o plangere si cererea la organul de urmarire penala, acesta va trimite dosarul la IML, unde se va constata, in baza noilor acte medicale, daca se impune sau nu acesta marire a zilelor de ingrijiri medicale.

In acest caz recomand un proces civil avand ca obiect raspunderea civila delictuala. Termenul de prescriptie este de 3 ani. Dezavantajul este plata taxei de timbru.
De preferat inainte de a disparea semnele agresiunii.
Daca examinarea se face fara a exista semne nu ajuta.