Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare locuinte ANL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare locuinte ANL

Detin o locuinta ANL cu contract de inchiriere din anul 2003. Dupa numeroase solicitari de cumparare, primaria, in mod constant, contrar legii, refuza sa le vanda (motivand ca nu sunt suficiente cererei de cumparare; ca primaria municipiului ar suporta niste cheltuieli pe care nu si le poate premite etc.). Ma gandesc sa solicit acest drept prin instanta; opinie impartasita si de alti locatari aflati in aceeasi situatie. Agentia Nationala pentru Locuinte se pare ca nu are niciun interes de a incasa sume pe care apoi sa le reinvesteasca; asa cum prezenta Dl. Noica (fodatorul) programul anl cu multi ani in urma. Mentionez faptul ca chiria a crescut in ultimii 5 ani de la 41 de lei la 178 la care se adauga cheltuielile de intretinere si utilitati foarte mari (cca 900 lei). Serviciile de locatiune si utilitati sufoca mare parte din chiriasi de buna-credinta, insa primariei ii place acest de vreme ce primarul (in functie la al doilea mandat), perpetueaza acest lucru. Cu trebuie sa ne adresam mai exact?!... Dorim sa cumparam locuintele pentru a putea face investitii, intrucat primaria nu e in stare sa faca o reparatie, oricat de mica sau necesara (dar nefiind proprietari, nu putem).
Multumim!
Buna ziua,

Cu siguranta la inchirierea initiala ati semnat un contract. In acesta e posibil sa scrie sau nu care sunt conditiile in care primaria e obligata sa vanda. Va sugerez sa va adresati unui avocat care sa citeasca acest contract si sa va sfatuiasca pe indelete ce puteti face. De asemenea, un avocat va poate creste sansele de reusita in instanta.

Succes,
danafatol a scris:

Buna ziua,

Cu siguranta la inchirierea initiala ati semnat un contract. In acesta e posibil sa scrie sau nu care sunt conditiile in care primaria e obligata sa vanda. Va sugerez sa va adresati unui avocat care sa citeasca acest contract si sa va sfatuiasca pe indelete ce puteti face. De asemenea, un avocat va poate creste sansele de reusita in instanta.

Succes,

...pana a ma adresa direct unui avocat, intreleg ca o autoritate publica nu ar putea incheia contracte altfel decat in conditiile legii. Contractul da posibilitatea cumararii locuintei inchiriate in conditiile legii. Legea spune ca dupa un an pot cumpara. De asemenea, tot prin lege sunt stabilite si preturile de vanzare. Dar chiar o autoritate trebuie constransa pentru ami da un drept. Atunci aceasta autoritate nu ar trebuisa si plateasca (penal) faptul ca imi ingradeste un drept recunoscut de LEGE?!
Multumesc!