Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Creste si pensia de urmas?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Creste si pensia de urmas?

Avand in vedere ca din ianuarie 2015 cresc pensiile cu 5 %. Este valabila cresterea si pentru pensiile de urmas?
Da, toate drepturile sociale care se calculeaza la punctul de pensie sau la salariul mediu de majoreaza corespunzator.
Creste valoarea punctului de pensie cu 5%. In loc de 790,7 punctul de pensie va fi de 830.
830 se inmulteste cu punctajul pe care il aveti pe cupon si va da cuantumul pensiei.