Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita apartament cu creante la banca si ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita apartament cu creante la banca si asociatie!

Buna ziua,
Sunt presedinte de asociatie de proprietari si ma confrunt cu urmatoarea problema;
Am introdus privilegiu imobiliar pt un apartament, datorita restantelor acumulate in valoare de peste 3500 lei, in 01.10.2014
Cand am primit extrasul de carte funciara am vazut ca imobilul respectiv are ipoteca de la o banca creditoare din 2008 cand i s-a acordat creditul , si somatie din iulie 2014 de la un executor judecatoresc care a scos apartamentul la vanzare prin licitatie publica, La prima licitatie , NU s-a adujecat! Al doilea anunut de licitatie publica s-a facut pe 28.11.2014 Asociatia nu a fost anuntata.Potentialii cumparatori au venit la asociatie sa se intereseze de situatia imobilului si asa am aflat si NOI. Pe data de 18.12.2014 am introdus actiune in instanta apartamentului respectiv, si am dus certificat de grefa la executor.Pe data de 19.12.2014 imobilul s-a ajudecat cu suma de 34 400 euro iar in procesul vb de licitatie se sublinieaza si creante fata de asociatia de proprietari.Executorul mi-a zis ca banca are prioritate la recuperarea banilor si nu tine cont de privilegiul imobiliar atata timp cat nu avem titlu executoriu.In extrasul de CF scrie IPOTECA fata de banca pt. suma de 75 000 euro si IPOTECA LEGALA fata de Asociatia de Proprietari pt. suma de 3500 lei. Care este diferenta intre cei doi termeni de ipoteca?Ce ma sfatuiti sa fac?Deja datoria a ajuns la aproape 4000lei pentru ca persoana locuieste inca in apartament, posibil pana la evacuare . Ce sanse are asociatia sa-si recupereze banii?Din diverse surse avem informatii ca proprietarul vrea sa plece din tara si sa ne lase balta! Imobilul a fost adjudecat de o firma de tranzactii imobiliare.Va multumesc anticipat!
Avand in vedere debitul catre creditorul banca si pretul de adjudecare ,este evident ca asociatia de proprietari nu are sanse sa recupereze debitul din executarea silta a apartamentului unde are prioritate banca
Daca asociatia de proprietari obtine hotarare judecatoreasca definitiva favorabila ,poate sa incerce executarea ex proprietarului-daca acesta mai detine si alte bunuri in evidenta fiscala