Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... obligarea la plata despagubirii achitate de societatea ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

obligarea la plata despagubirii achitate de societatea de asigurare in caz de conduce sub influenta bauturilor alcolice

Buna ziua,

Un prieten a avariat un autoturism stationat in timp ce conducea propriul autoturism sub influenta bauturilor alocolice. Impotriva sa, s-a intocmit dosar penal pentru refuzul de recoltare a probelor biologice si i s-a stabilit o alcoolemie peste limita legala primind o pedeapsa cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Societatea de asigurari la data in judecata pentru recuperarea daunelor platite masinei avariate.
dupa producerea accidentului i-a achizionat titularului autoturismului avariat piesele necesare si s-a oferit sa-i plateasca reparatia. acesta a primit piesele si in acelasi timp s-a adresat si firmei de asigurari care i-a platiti o despagubire. acum firma de asigurari l-a dat in judecata sa-si recupereze banii. Ce ar putea sa faca? cum ar putea sa scape de plata despagubirii? ce ar putea sa sustina in instanta?
In instanta poate sustine daca are probe ca a despagubit partial partea prejudiciata !
Societatea de asigurare are dreptul de a se indrepta impotriva prietenului dvs prin actiune de regres pentru recuperarea despagubirii platite. Prietenul dvs va trebui sa suporte diferenta dintre costul reparatiei si valoarea pieselor, materialelor si manoperei achitate de el. Trebuie sa faca dovada cu acte emise de unitati autorizate a achizitionarii pieselor, a materialelor si a efectuarii manoperei. In caz contrar este bun de plata.
ing. Ioan Ciobanu