Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident circulatie.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident circulatie.

Am avut un accident de circulatie in care am fost lovit din spate si proiectat in vehiculul din fata mea, astfel masina mea a fost avariata si in fata si in spate. Asigurarile mi-au evaluat masina ca fiind dauna totala, despagubindu-ma cu o suma de bani. Ca sa repar masina am cheltuit dublu fata de cat mi-au dat asigurarile. pe cine sa dau in judecata ca sa imi recuperez diferenta? Pe firma de asigurari sau pe persoana vinaovata de accident? am vreo sansa? va multumesc.
La intrebarea "pe cine sa dati in judecata" raspunsul este
- societatea de asigurari cu rezerva asupra sanselor de castig.
Presupun ca despagubirile primite la jumatate din valoarea de reparatie se datoreaza diferentei dintre valoarea pieselor/ansamblelor noi folosite si cele inlocuite, raportate la vechimea autovehicolului si eventual la valoarea asigurata.
Promovarea unei actiuni cu obiect pretentii in acest caz necesita o expertiza specialitatea auto, acte si dovezi ca autovehicolul avariat a avut inlocuite anumite piese ansamble aflate in perioada de garantie.
Va sfatuiesc sa consultati un avocat pentru amanunte.
Societatea de asigurare poate fi data in judecata daca calculul despagubirii a fost facut gresit. Daca accidentul s-a produs după data de 16 iunie 2008 se aplica Ordinul nr. 8/2008 al CSA. Verificati daca s-au tinut seama de toate elementele ce intervin in determinarea valorii autoturismului la data accidentului. Din experienta stiu ca cu cat autoturismul este mai vechi cu atat "pacaleala" este mai mare.
Prin definitie dauna totala inseamna ca reparatia costa mai mult valoarea autoturismului la data accidentului. In problema acordarii diferentei dintre valoarea reparatiei si valoarea despagubirii platite de asigurator se poate discuta mult, atat pro cat si contra.
De asemenea se mai pune problema daca Dvs. puteati sau nu evita impactul cu autoturismul din fata.
Daca doriti o parere mai concreta scrieti-mi elemente mai concrete.
Numai bine va doresc
ing. Ioan Ciobanu
daca sunteti nemultumit fata de despagubirea pe care v-au calculat-o asigurarile, potrivit dispozitiilor legale, ar fi trebuit sa anuntati societatea, in scris, asupra acestor obiectiuni, in termen de 30 de zile de la data acordarii sumei. Daca acest termen a fost depasit, se sting orice pretentii impotriva societatii de asigurare si va trebui sa va indreptati doar impotriva persoanei direct raspunzatoare a producerii pagubelor.
Doinita Stingaciu, Avocat
Eu am fost lovit din spate.E adevarat ca daca au trecut 30 de zile de la plata sumei de catre firma de asigurari nu mai pot sa cer nimic de la ei? trebuie sa cer de la cel vinovat de producerea accidentului? care sunt sansele ca sa imi dea instanta mie castig de cauza? este vreo lege care spune asta?(ca vinovatu trebuie sa plateasca difernta)...trebuie facuta o expertiza tehnica? are rost sa cheltui bani cu avocati? si sa nu castig? mai raman si cu paguba cheltuielilor celuilalt...astept un raspuns, va multumesc
ovi2005_cj a scris:

Eu am fost lovit din spate.E adevarat ca daca au trecut 30 de zile de la plata sumei de catre firma de asigurari nu mai pot sa cer nimic de la ei? trebuie sa cer de la cel vinovat de producerea accidentului? care sunt sansele ca sa imi dea instanta mie castig de cauza? este vreo lege care spune asta?(ca vinovatu trebuie sa plateasca difernta)...trebuie facuta o expertiza tehnica? are rost sa cheltui bani cu avocati? si sa nu castig? mai raman si cu paguba cheltuielilor celuilalt...astept un raspuns, va multumesc

Nu este adevarat. Din momentul in care ati semnat de primirea banilor de la societatea de asigurare (nu dupa 30 zile) nu mai puteti vreo pretentie baneasca de la respectiva societate.
Puteti da in judecata pe vinovatul de producerea accidentului pentru recuperarea diferentei. Sansele nu pot fi evaluate. Depinde de multi factori.
Insa puteti da in judecata si societatea de asigurare in cazul in care ati fost "pacalit" la stabilirea despagubirii.

Va doresc succes.

ing. Ioan Ciobanu