Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii noi angajari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

noi angajari

pt. a angaja o persoana care nu a mai avut serviciu, doar ajutor social, mai trebuie la angajare repartitie de la somaj? multumesc mult.
Da, va trebuie repartitie.
1. Conform Legii 76/2002 obligatorie este declararea locului de munca vacant. In caz contrar luati amenda.
2. Mergeti la AJOFM, luati formularul "Situatia locurilor de munca vacante", il completati si il duceti la ei. Pe baza acesteia se elibereaza si repartitiile.
Cand aveti cererea de angajare aprobata de cond. soc., mergeti la Comp. R.U. pentru formele de angajare, dupa ce sunteti angajata, va elibereaza o adresa/adeverinta pentru Primaria de unde primiti ajutor social, in care sunt instiintati ca incepand cu data de ............ati fost angajata la SC...................., in functia/meseria...................., durata si perioada CIM-ului..............., cu un salariu tarifar lunar brut...................., echivalent salariu net........................ in baza acestei adrese/adeverinte Primaria inceteaza ajutorul social.
Cu somajul este alta speta, depinde de angajator daca va trimite la somaj pentru repartitie sau nu !
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Este obligatoriu sa faceti repartitia la somaj
daniela vorovenci a scris:

Este obligatoriu sa faceti repartitia la somaj

Atentie, in aceasta speta avem ajutor social pe cate il primeste de la primarie !
Repartitia de la somaj rezulta din alta lege. Daca nu are situatia locurilor de munca depusa la AJOFM, repartitia are relevanta !, ca este obligatorie, o stiu.
Ce sanctiune primesc de la AJOFM ? pentru ca nu am depus situatia locurilor vacante si la dosarul de angajare nu am repartitie.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic