Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Denigrare online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Denigrare online

As avea o intrebare. Sunt foarte la moda acum grupurile de socializare pe facebook, unde oamenii se jignesc ca la usa cortului. Cum se poate apara o persoana calomniata online, in sens legal? Se face plangere la politie? Un avocat poate ajuta? Exista vreo lege care apara imaginea? Mai ales cand acuzele aduse sunt nefondate, si etichetarile de joasa speta. Multumesc anticipat
Codul Civil contine capitolul privind respectul datorat fiintei umane si drepturilor ei inerente (art 72-art.75)
Dar o parere de la un avocat, un sfat pot primi?