Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reexaminare amenda judiciara
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reexaminare amenda judiciara

In calitate de expert judiciar,am fost amendat de instanta.Nu are importanta motivul. Am facut cerere de reexaminare si cererea a ajuns la acelasi complet,in camera de consiliu.
Este posibil ca solutionarea cererii sa fie analizata de acelasi complet care a dispus amendarea?
Ce articol din NCPC expliciteaza aceasta problema?
In cazul in care nu este posibil ca aceeasi instanta(judecator) sa judece reexaminarea,as mai am timp sa depun o cerere de recuzare.
Indiferent cine solutioneaza cererea,hotararea este atacabila sau este definitiva?
Va multumesc.
(din pacate pt dvs) e obligatoriu ca reexaminarea sa fie judecata de instanta care a dat amenda.
(si tot ... ) incheierea e irevocabila.

ncpc:

Art. 108.4
Amenda si despagubirea se stabilesc prin incheiere executorie, care se comunica celui obligat, daca masura a fost luata in lipsa acestuia.

Art. 108.5
Impotriva incheierii prevazute la art. 108.4 cel obligat la amenda sau despagubire va putea face numai cerere de reexaminare, solicitand, motivat, sa se revina asupra amenzii ori despagubirii sau sa se dispuna reducerea acestora.
Cererea se face in termen de 15 zile, dupa caz, de la data la care a fost luata masura sau de la data comunicarii incheierii.
Cererea se solutioneaza prin incheiere irevocabila, data in camera de consiliu, de catre instanta de judecata ori de presedintele instantei de executare care a aplicat amenda sau despagubirea

Va multumesc.