Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Verificarea cererii si regularizarea - durata maxima
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Verificarea cererii si regularizarea - durata maxima

La primirea cererii de chemare in judecata (partaj), judecatorul verifica daca aceasta indeplineste cerintele impuse de lege, urmand ca in situatia cand acestea sunt respectate sa le comunice paratului. De cat timp are nevoie judecatorul pentru a face aceasta verificare ( exista vreun art. in NCPC ce evidentiaza acest lucru?? )
Verificarea cererii si regularizarea acesteia este reglementata de art. 200 NCPC care prevede:
Completul caruia i s-a repartizat aleatoriu cauza verifica, de indata, daca cererea de chemare in judecata indeplineste cerintele prevazute la art. 194-197.
Cand cererea nu indeplineste aceste cerinte, reclamantului i se vor comunica in scris lipsurile, cu mentiunea ca, in termen de cel mult 10 zile de la primirea comunicarii, trebuie sa faca completarile sau modificarile dispuse, sub sanctiunea anularii cererii. Se excepteaza de la aceasta sanctiune obligatia de a se desemna un reprezentant comun, caz in care sunt aplicabile dispozitiile art. 202 alin. (3).
Daca obligatiile privind completarea sau modificarea cererii nu sunt indeplinite in termenul de 10 zile, prin incheiere, data in camera de consiliu, se dispune anularea cererii.
Impotriva incheierii de anulare, reclamantul va putea face numai cerere de reexaminare, solicitand motivat sa se revina asupra masurii anularii.
Cererea de reexaminare se face in termen de 15 zile de la data comunicarii incheierii.
Cererea se solutioneaza prin incheiere definitiva data in camera de consiliu, cu citarea reclamantului, de catre un alt complet al instantei respective, desemnat prin repartizare aleatorie, care va putea reveni asupra masurii anularii daca aceasta a fost dispusa eronat sau daca neregularitatile au fost inlaturate in termenul acordat . In caz de admitere, cauza se retrimite completului initial investit.
O zi buna!