Forum Discuţii juridice Achiziţii publice cum se face aplicatia art.27, alin.(5) din OUG ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

cum se face aplicatia art.27, alin.(5) din OUG nr.34/2007 in SEAP???

Buna ziua si La multi ani!
Avand in vedere ca art.27, alin.(5) din OUG nr.34/2007 spune de achizitie pe loturi de produse similare si de faptul ca unele din acestea pot fi achizitionate prin cerere de oferta daca indeplinesc 2 cond. cumulative, chiar daca totalitatea loturilor ar depasi suma de la art.124, lit.a), adica 130000 euro, cum credeti ca se poate realiza asta atunci cand se urca documentatia in SEAP fiindca cererea de oferta este aplicatie separata de licitatie, electronic, fiecare din acestea se poate efectua doar ca atare nu in combinatie!!!????si atunci se intelege ca se aplica pur si simplu o procedura cerere de oferta pt. unele loturi si restul pot fi achizitionate prin licitatie???si ce se intelege concret prin produs similar??de ex, eu inteleg ca similar inseamna mere, pere, caise,toate fiind fructe,dar acestea nu le consider similare cu carne de porc sau de vita, care, desi tot alimente nu sunt fructe???!!!va rog daca se poate pareri URGENTE????multumesc!!!
Faceti o licitatie electronica, care cuprinde toate loturile in aceeasi procedura si scapati de dureri de cap.