avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire casa

buna ziua
eu sunt singura la parintii , ei detin o casa vor sa imi petreaca pe nume casa lor
dar mama a fost casatorita mai demult si de unde au rezultat 2 copiii
ei find mie fratii vitregii.
daca parintii mei imi fac petrecerea pe nume si tata va muri , cei doi fratii pot ataca sau au dreptul dupa mama la aceea casa?
daca fac contract de vanzare cumparare cu parintii pe aceea casa mai poate fi atacata in instanta acel contract?
daca sa zicem ei decedeaza inainte ca petrecerea pe nume sa produca. cei doi fratii au deptrul la cota parte din cauza mamei?
casa este mostenire a tatalui meu prin succesiune cu clauza de intretinere bunica mea a decedat acum 7 ani.
Cel mai recent răspuns: Marian Bucur , Avocat 21:54, 7 Ianuarie 2015
sa faceti contract de vanzare- cumparare. Actele cu titlu oneros (cu pret) nu se supun reductiunii.
Casa este bun propriu al tatalui , asta inseamna ca nu se va imparti ca bun comun, Mama insa are dreptul la mostenire, iar cota ei (1/4) se va imparti mostenitorilor ei (celor 3 descedenti). Asta daca bunul va fi in patrimoniul tatalui la momentul decesului sau a fost instrainat prin acte cu titlu gratuit (testament , donatie)
Actul de vz-cmp se poate ataca , dar greu .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vocatie succesorala. reprezentarea ContSters297911 ContSters297911 Buna ziua fiind 3 copii la parinti, unul dintre copi decedeaza, cum se imparte mostenirea persoana decedata avand la randul ei 2 copii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! daca suntem doua surori și s-a făcut succesiunea ... Ionel Achimi Ionel Achimi Buna ziua! Daca suntem doua surori și s-a făcut succesiunea după mama care a decedat, iar acum tata a ramas în viața, având și un atac cerebral, cu ... (vezi toată discuția)
Mostenire in caz de deces. ganton ganton Mama mea s-a recasatorit si am un frate vitreg. Casa este pe numele ei, cumparata inainte de casatoria cu tatal meu vitreg. In caz de deces, cui ii va reveni ... (vezi toată discuția)