avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca


In anul 2013 am fost concediata colectiv, eu fiind singura intretinatoare a familiei.

Am contestat in instanta si am hotarare definitiva unde am castigat drepturile salariale si anularea deciziei de concediere.

In decembrie 2014 am primit decizie de reintegrare la locul de munca.

Intrebarea mea este : daca in urmatoarea concediere colectiva, este legal sa ma puna din nou pe lista de concediere?

Va multumesc!

La multi ani!

Ultima modificare: Miercuri, 7 Ianuarie 2015
florina123, utilizator
Cel mai recent răspuns: florina123 , utilizator 20:43, 7 Ianuarie 2015
Si ce anume doriti sa intrebati?
Daca in urmatoarea concediere colectiva, este legal sa ma puna din nou pe lista de concediere?
depinde de situatie. Daca in firma in care lucrati , exista doar intretinatori de familie si se restructureaza posturi, binenteles ca va disponibiliza pe cineva . Daca vor decide sa fiti dumneavoastra , vor fi mai atenti la indeplinirea procedurii. Prin hotarrarea de judecata , nu cred ca instanta i-a obligat sa va mentina salariat la nesfarsit.
Sunt bucetara si nu exista numai intretinatori de familie, iar postul pe care il ocup in prezent nu este singurul pe care il are
La urmatoarea concediere puteti fi din nou pe lista de disponibilizati. Nu exista nicio interdictie in acest sens.

Alte discuții în legătură

Compensarea in bani a concediului neefectuat menoin menoin am fost concediat de la 1 martie 2013, prin concediere colectiva. am fost reintegrat dupa sentinta de fond la 1 aprilie 2014. poate fi facuta cerere de ... (vezi toată discuția)
Actiune in discriminare menoin menoin In urma unei concedieri colective au urmat procese pentru anularea deciziilor de concediere. Unele persoane au castigat definitiv, altele au pierdut ... (vezi toată discuția)
In ce conditii vor fi disponibilizati salariatii reangajati daca vor pierde la instanta de apel? menoin menoin in urma urma unei concedieri colective, o parte din cei concediati au castigat la prima instanta si au fost reangajati. in ce conditii vor fi ... (vezi toată discuția)