Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract individual de munca

In anul 2013 am fost concediata colectiv, eu fiind singura intretinatoare a familiei.

Am contestat in instanta si am hotarare definitiva unde am castigat drepturile salariale si anularea deciziei de concediere.

In decembrie 2014 am primit decizie de reintegrare la locul de munca.

Intrebarea mea este : daca in urmatoarea concediere colectiva, este legal sa ma puna din nou pe lista de concediere?

Va multumesc!

La multi ani!

florina123, utilizator
Si ce anume doriti sa intrebati?
Daca in urmatoarea concediere colectiva, este legal sa ma puna din nou pe lista de concediere?
depinde de situatie. Daca in firma in care lucrati , exista doar intretinatori de familie si se restructureaza posturi, binenteles ca va disponibiliza pe cineva . Daca vor decide sa fiti dumneavoastra , vor fi mai atenti la indeplinirea procedurii. Prin hotarrarea de judecata , nu cred ca instanta i-a obligat sa va mentina salariat la nesfarsit.
Sunt bucetara si nu exista numai intretinatori de familie, iar postul pe care il ocup in prezent nu este singurul pe care il are
La urmatoarea concediere puteti fi din nou pe lista de disponibilizati. Nu exista nicio interdictie in acest sens.