avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... in ce conditii vor fi disponibilizati salariatii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

in ce conditii vor fi disponibilizati salariatii reangajati daca vor pierde la instanta de apel?

in urma urma unei concedieri colective, o parte din cei concediati au castigat la prima instanta si au fost reangajati.

in ce conditii vor fi disponibilizati salariatii reangajati daca vor pierde la instanta de apel?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:50, 15 Iulie 2014
In nicio conditie, intrucat va ramane valabila prima decizie de concediere .
Decizia de concediere emisa va ramane valabila, iar drepturile banesti aferente vor trebui si ele restituite.
Mesaje reeditate

@menion
Data post: Marti, 15 Iulie 2014, 16:39
Subiect: sunt restituite si salariile pentru lunile lucrate intre reangajare si decizia nefavorabila de la instanta de apel?

in urma unei concedieri colective o parte din salariati au castigat in prima instanta si au fost reangajati.

dupa doua luni, angajatorul castiga la apel si salariatii reangajati sunt disponibilizati.

sunt restituite si salariile pentru cele doua luni lucrate intre reangajare si decizia nefavorabila de la instanta de apel?


@ KOS(
Data post: Marti, 15 Iulie 2014, 17:33

Daca angajatorul a solicitat si asta, iar instanta a dispus in consecinta, raspunsul este da.

=====

@ :offtopic: Interventie moderator

Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceeasi problema a dvs. Este o incalcare a regulamentului de postare in Forum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca florina123 florina123 In anul 2013 am fost concediata colectiv, eu fiind singura intretinatoare a familiei. Am contestat in instanta si am hotarare definitiva unde am castigat ... (vezi toată discuția)
Restituirea somajului patrasescu_ionica patrasescu_ionica pe data de 08-07-2011 am fost disponibilizata de la CFR MARFA am intrat in somaj ! Pe data de 12-04-2012 am revenit in unitate pe functia detinuta anterior ... (vezi toată discuția)
Salariu compensator, poate sa fie castigat in instanta de angajator? MatusaVulpe MatusaVulpe Buna ziua, Am fost disponibilizat, mi s-a platit un salariu compensator, am dat in judecata firma si am castigat, si trebuie sa imi plateasca din urma, ... (vezi toată discuția)