Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala ANAF

De cateva zile, mama mea a primit prin posta, de la ANAF "Decizia de impunere anuala pentru plata CASS", conform careia trebuie sa plateasca 468 RON.
Mentionez ca este casnica de cativa ani si nu are NICI o sursa de venit.
Intrebarile sunt urmatoarele:

1) In ce masura este legala aceasta decizie de impunere a platii CASS?

2) Ce masuri poate lua ANAF-ul pentru a o constrange sa plateasca suma aceea? Sau mai exact, ce se intampla daca nu plateste?

Mai mentionez ca de 4 luni a ajuns la varsta de pensionare, si-a bagat dosarul de pensie, insa decizia de pensionare inca nu a primit-o. Am specificat ideea aceasta in eventualitatea in care o eventuala decizie de pensionare favorabila ar anula decizia de impunere pentru plata CASS.

Va multumesc.
Nu ati specificat care este tipul venitului in decizia de impunere pentru care trebuie sa plateasca CASS.
Se poate face contestatie impotriva deciziei de impunere
Masurile de constrangere pot include executarea silita, dar asta dupa mai mult timp, pana atunci se calculeza penalitati.
Decizia de pensionare nu are nici un efect asupra deciziei de impunere.
1) Singura in masura sa stabileasca asupra legalitatii ar putea fi instanta judecatoreasca in eventualitatea in care formulati o actiune in contencios administrativ
2) Executare silita in orice forma prevazuta de lege

decizia de pensionare nu anuleaza decizia pe care ati primit-o
Am specificat ca nu exista nici un venit si nici o tranzactie care sa presupuna o astfel de plata.
Suma de 468 RON este aferenta anului 2012 si din cate inteleg eu din acea decizie , este calculata ca fiind 5.5 procente din baza de calcul de 8400 RON/an (adica salariul minim de 700 RON/luna din anul 2012).
Cu alte cuvinte, este obligata sa plateasca acum CAS pentru anul 2012 (desi nu are cum sa mai beneficieze de acele servicii).
Ca si baza de calcul, se considera salariul minim de 700 RON/luna adica 8400 RON/an, asta in conditiile in care nu a incasat nici un leu in toata perioada asta.

Daca nu gresesc, inseamna ca s-a dat o lege prin care orice persoana care nu are nici un venit, trebuie totusi sa plateasca CAS calculat conform BAZEI DE CALCUL DE 700 RON/luna.

Va rog sa argumentati daca este corecta sau gresita aceasta concluzie.
In Decizia de impunere exista o rubrica denumita
"Date privind natura veniturilor"
Tip venit -aici trebuie sa fie mentionat venitul care a determinat contributia de asigurari de sanatate.
Persoanele fara venit nu primesc decizie de impunere anuala.
Aceeasi decizie de impunere a primit-o zilele acestea si cumnatul meu.
Decat la rubrica 5.2(investitii)apare suma de 24 lei.
Se presupune ca ar fi niste dobanzi bancare.
El a lipsit din tara in perioada aceea si nu a avut activitati impozabile in Romania.
CASS-ul nu se aplica procentual la cuantumul veniturilor?
Suma din decizie este parca 468 lei..
Va rog niste lamuriri in acest sens..cam ce ar fi de facut?si cu ce sanse de reusita?..
fireste in afara de achitarea sumei:D