Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE CU PROBLEME
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE CU PROBLEME

Buna ziua! Mi-am dat demisia dintr-o firma luandu-mi banii cuveniti (garantie,concediu si salariu) din incasari, deoarece au fost alti angajati care au plecat si nu le-a dat nimic. Acu sefu m-a sunat ca face plangere penala. Ce pot face si cum ma pot apara? Multumesc!!
Pentru ce infractiune face plangere penala?
Chiar daca nu vi s-au acordat drepturile salariale, nu ar fi trebuit sa procedati in acest mod, deoarece , conform legii, nimeni nu isi poate face singur dreptate...Daca seful dvs. face plangere, nu va asteptati sa fiti apaludat pt ceea ce ati facut si, eventual, chiar sa fie sanctionat seful in locul dvs...ceea ce puteti face acum este sa va luati un avocat si , eventual , sa puneti banii la loc , urmand sa faceti demersurile necesare recuperarii drepturilor banesti urmand procedura legala.
Banii luati sunt din incasari fara chitanta si sefu nu stie de unde sunt,doar banuie! As putea sa fac si eu o reclamatie sau plangere undeva ca nu mi-a dat drepturile!?
da, puteti sa reclamati la ITM.
Multumesc !