Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemat in instanta pe marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemat in instanta pe marturie mincinoasa

Am primit o instiintare care spune ca trebuie sa ma prezint la parchetul de langa judecatorie , si sunt mentionate articolele 260 si 261.

Este vorba despre cazul in care sora mea minte ca am lovit-o , si maica-mea care cica a vazut asta ii confirma minciuna.

Idea este ca am vazut ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare , si desi sunt nevinovat , nu am nici o dovada ca ele doua mint ( nici ele nu au dovezi ca spun adevarul , evident ) , si ma gandesc ca rezultatul procesului o sa fie in functie de cat de bine se descurca avocatul meu (din oficiu , nici am bani sa-mi iau unul).

Din cauza asta sunt ingrijorat , si vreau sa va intreb (ca sa pot sa dorm mai bine) , care sunt sansele sa ajung la inchisoare sau sa am de platit o suma uriasa?
Fara a se vedea dosarul nu se poate trage o concluzie clara.
Este greu de spus daca veti ajunge la inchisoare.
Se poate face si testul poligraf.

Discutati cu avocatul din oficiu si daca va avea timp o sa va lamureasca.