Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime

In cazul in care o persoana are functia de baza la o institutie unde lucreaza cu norma intreaga si cumuleaza la o alta institutie 1/2 norma, cum se calculeaza vechimea ptr. acordarea sporului de vechime la institutia unde realizeaza cumulul ?
Se calculeaza tanand cont de faptul ca lucreaza numai 1/2 norma si se stabileste vechimea in munca in functie de vechimea care rezulta la aceasta institutie ?
E vorba de o institutie de stat, bugetara.
1 an de zile lucrat cu un c.i.m. cu timp partial = 1 an de zile lucrat cu c.i.m. cu norma intreaga = 1 an de zile lucrat in cumul de functii = vechime in munca 1 an = stagiu de cotizare la pensie 1 an.

La somaj , stagiul de cotizare se calculeaza proportional cu timpul de munca partial.