Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare alocatie copil retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare alocatie copil retroactiv

Buna ziua, sotul meu are o fetita in varsta de 14 ani dintr-o casatorie anterioara care, in urma divortului, i-a fost incredintata lui prin hotarare judecatoreasca. Am aflat recent ca fetita nu a mai primit alocatie de mai mult de 4 ani (divortul parintilor, schimbare de domiciliu), de aceea am inceput demersurile pentru a primi din nou alocatia, dar ni s-a spus ca nu i se va da retroactiv decat pe maxim 3 ani in urma, iar restul de un an si ceva de neprimit alocatie este pierdut pentru ca "asa e legea". Este corect? Despre ce lege este vorba?
prescriptia extinctiva - Codul civil.
Multumesc, nu cred ca am inteles raspunsul dumneavoastra...
Este vorba despre dreptul de actiune, care se stinge prin prescripţie, dacă nu a fost exercitat în termenul stabilit de lege. Termenul general este de 3 ani, conform art. 2517, Noul cod civil. Nu sunt jurist, ar trebui sa asteptati raspunsul unui profesionist, insa aceasta este prescriptia extinctiva in cazul semnalat de dvs. Sper ca am fost de ajutor.
herminast, utilizator