Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Redozarea pedepsei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Redozarea pedepsei

Buna seara va rog daca puteti sa imi raspundeti sotul meu a fost condamnat anul trecut in iunie la 5 ani cu executare pt aderare la grup infractional organizat, a fost condamnat pe vechiul cod penal. Se poate cere redozarea pedepsei avand in vedere ca in noul cod penal incadrarea pt grup infractional este de la 1 la 5 ani. Grupul se ocupa cu contrabanda de tigari.
Art.6 din Noul Cod Penal prevede ca se reduce pedeapsa care depaseste maximul prevazut de noua lege la acest maxim.
In cazul relatat de dvs pedeapsa aplicata pe vechiul cod nu depaseste maximul prevazut de legea noua, deci nu beneficiaza de vreo reducere.
Multumesc frumos pentru raspuns. O zi buna.