Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Insolventa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Insolventa

Daca un creditor al unei societati aflate in insolventa,solicita in contul creantei ,un activ al firmei,se plateste TVA la valoarea activului?
Da. Va fi o livrare de bunuri. Doar daca este un transfer de active nu se plateste TVA. Transferul de active este un transfer a unei afaceri sau o parte a unei afaceri care poate functiona independent. Sa presupunem ca este un lant de magazine si in contul datoriei sa transfera un magazin care poate functiona independent atunci s-ar realiza un transfer de active.
pt o firma in insolventa cu organizare facturarea se face tot cu tva la vanzarea marfii ?cel care cumpara are voie sa isi deduca tva -ul ?
Are voie sa isi deduca TVA-ul daca firma este activa fiscal.
da, este.multumesc .