avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dupa casatorie, va trebui sa schimbe si numele de pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dupa casatorie, va trebui sa schimbe si numele de pe acte si la Impozite, la E.ON, .... ?

Verisoara mea s-a casatorit recent.
Ea are pe casa si terenul aferent
acte doar pe numele sau.

Odata ce s-a casatorit
si si-a schimbat numele,
luand numele sotului,
verisoara mea va trebui sa schimbe numele de pe acte
si va trebui sa schimbe numele si la Impozite, la E.ON, .....?
Cel mai recent răspuns: muraruelena , utilizator 23:31, 8 Ianuarie 2015
Numele de pe acte nu se va schimba ... ele au fost incheiate anterior casatoriei si au consemnat numele pe care il avea la momentul incheierii actelor.
Cu privire la autoritati si prestatorii de servicii este indicat sa le notifice schimbarea numelui ca urmare a casatoriei.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !
O noapte placuta !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui Andreea565 Andreea565 Buna ziua as avea si eu o întrebare,si anume:As dori sa revin la numele de fata ,am divorțat in 2015 in Austria ,si acum sunt in România si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)
Schimbare permis de conducere,talon si carte de identitate? soszo soszo Buna seara,am nevoie si eu de un sfat pentru sotia mea care odata cu casatoria si-a schimbat numele.Este necesar sa-si schimbe si permisul de ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume Andrei Serban Andrei Serban buna seara . am implinit 18 ani si vreau sa imi schimb numele de familie . parintii mei au divortat acum 4 ani si eu, conform legii,am ramas pe numele tatalui ... (vezi toată discuția)