Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluari
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluari

Vineri, 9 Ianuarie 2015, 10:34

va rog sa ma ajutati intr-o problema urgenta:
cladire achizitionata 2005
valoare 172.800; amortizrae lunara 360 lei
a.reevaluata in 2008 cu indice inflatie la val. 208.202
N.C. 212=105 cu 35.402
nu s-a scazut amortizarea; amortizare noua valoare 440/luna
b. reevaluare in 2011 la val. 116.632
amortizare totala 29.596
val. neamortizata 178.605
minus de reevaluare 61973
N.C. 2812=212 cu 29.596
105=212 cu 35.402
6813=212 cu 26.571
amortizare la noua valoare: 116.632:406 luni ramase=287
c. reevaluare 2014 la val. 106.002
care sunt notele contabile la aceasta noua reevaluare stiind:
total amortizare 2011-2014 = 10.342
valoare neta: 106.290
dif. reevaluare 106.290-106.002= 288
este corecta nota: 2812=212 cu 10342
6813= 2812 cu 288

noua amortizare: 106.002: 370 luni ramase= 286 lei
si aici este o mare problema: aceasta cladire este inregistrata in contabilitate cu tot cu teren. Acum evaluatorul a facut reevaluari separate: teren= 32.711 lei
cladire = 73.291 lei
Intrebarea este se mai poate face defalcarea pe teren si cladire in contabilitate? cu ce note contabile si ce implicatii fiscale?
c. La o alta cladire dupa o reevaluare in minus pe contul 6813 este o reevaluare in plus care trebuie facuta pe contul 7813 pana la acoperirea valorii din contul 6813. acesta este un venit impozabil avand in vedere ca valaoarea din cont 6813 (in anul 2011) a fost cheltuiala nedeductibila?
va multumesc din tot sufletul, anticipat
Despre defalcare: depinde de teren. Daca se refera la o cota parte dintr-un condominiu, din punctul meu de vedere lucrurile sunt clare. Adica, daca d-voastra cumparati pe firma un apartament si el vine implicit cu cota parte de sub bloc, chiar daca are trecuta o valoare oarecare data de un evaluator, acest teren nu va putea fi trecut niciodata separat in contabilitate pentru ca nu poate fi vandut separat. Valoarea lui economica intrinseca e zero. Deci lucrurile trebuie gandite din aceasta perspectiva.
Daca terenul ar putea sa fie inchiriat sau vandut separat , atunci singura solutie e inregistrarea 211=212 cu suma din raport, urmand sa faceti calculele in ceea ce priveste amortizarea la suma ramasa (73291 lei)
Daca vreti sa fiti mai catolica decat papa, ar trebui acum, retroactiv, aplicand coeficientul 32711/73291 la valorile trecute sa recalculati o amortizare fiscala (mai mica); personal, daca fiscul ar decide asa ceva in urma unui control de fond, nu cred ca ar avea temei legal, din simplul motiv ca la data intrarii in gestiune, dar si in anii urmatori, nu au existat valori separate pentru teren. Nu poti calcula un impozit in 2011 facand referire la informatii noi aparute in 2015, ar fi un abuz. Plus ca valoarea de 73.291 care este "depreciata" s-ar raporta la un teren de 32.711 "nedepreciat". NIci macar calculul matematic nu are sens.

Venitul din 7813, in situatia expusa, este neimpozabil.
adema1980, utilizator
este vorba de o casa cu teren aferent.
in contractul de vanzare-cumparare este specificat: casa in suprafata totala construita de 141 mp si suprafata de 382 mp. teren aferent constructiilor.
va multumesc
Sincer nu am avut timp sa citesc noul ordin 1806, poate sunt noutati acolo legate de evaluare. Tendinta e de "pliere" pe standardele internationale, iar IAS 16 spune ca d-voastra desi ati platit un pret unic pe proprietate, trebuia, la intrarea in gestiune, sa evaluati separat cele doua tipuri de active la valoarea justa, sa faceti raportul dintre cele doua valori si sa-l aplicati la pretul platit pentru a determina valorile de intrare in contabilitate. Deasemenea, spre deosebire de legislatia romaneasca ce restrictioneaza modificarile de tratament contabil in cazul activelor, standardele internationale chiar impun reevaluari anuale nu doar a valorilor juste ci si evaluari ale oportunitatii aplicarii regimurilor de amortizare, a valorilor reziduale si chiar a incadrarilor in conturi. In Romania tipul de amortizare e politica contabila, in IAS e estimare contabila si se poate face si pentru trecut, nu doar pentru viitor cum e in legislatia romaneasca.
Sincer eu as defalca, conform raportului de evaluare, pe cele doua valori si as face inregistrarea corespunzatoare 211=212, la 31.12.2014. Daca in 2011 nu exista raport defalcat, acum exista si in fata fiscului nu prea mai aveti scuza. Nu as recalcula niciun impozit. Parere personala, mai cereti si alte pareri.
adema1980, utilizator
va bmultumesc din suflet. o zi buna