Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare facturi neincasate de la persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare facturi neincasate de la persoane fizice

Buna ziua,
Am emis in anii 2008 - 2010 un numar mare de facturi catre persoane fizice, cu titlu de abonament servicii internet. Facturile in valoare de circa 90.000 lei inclusiv TVA sunt neincasate. Din pacate plata TVA aferent acestor facturi a ramas doar partial efectuata, pana in ziua de astazi ramanand cu datorii la bugetul de stat (si penalitatile aferente). Facturile sunt mici, insa in numar mare. Solutia actionarii in judecata a abonatilor mi s-a parut dificila si neeficienta. As avea vreo solutie pentru a trece aceste facturi pe cheltuiala sau cel putin de a recupera (sau nu plati) in viitor TVA-ul aferent lor?
multumesc.
Nu exista solutia legala a stornarii facturilor neincasate.
Din pacate facturile sunt deja prescrise, nu se pot actiona in judecata debitorii si deduce cheltuilile in urma unei hotarari judecatoresti.
La sfarsitul exercitiilor financiare se puteau constitui provizioane pentru deprecerierea creantelor clienti, asta pentru credibilitatea bilantului, adica sa nu fie supraevaluate veniturile.
In contabilitate ar trebui sa scadeti suma datorata de clienti prin formula
6588= 4111, cheltuiala nefiind deductibila