avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna ziua,

m-am lovit de urmatoarea problema: un salariat si-a inaintat demisia si doreste ca din cele 15 zile de preaviz, 10 sa fie zile de concediu de odihna.mai precis, sa vina numai 5 zile la serv.
este posibil acest lucru?
multumesc
Cel mai recent răspuns: mariana mizgoi , utilizator 16:21, 31 August 2005
Da!!!!!!!!!
sunteti siguri ca se poate, din punct de vedere legal?
Perioada de concediu suspenda preavizul, adica daca isi ia concediu va efectua dupa preavizul.
da, dar concediul de odihna nu suspenda cim
Si care ar fi varianta corectă, legală??????

Alte discuții în legătură

Preaviz Buna ziua.Atat in cazul preavizului dat de firma salariatului cat si in cazul preavizului dat de salariat firmei , este legal ca salariatul sa lipseasca 4 ore ... (vezi toată discuția)
Conditii preaviz conform art 74 alin 3 draemi draemi Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema si am nevoie de un raspuns. Mi-am depus demisia la firma la cre lucrez urmand sa intru in preaviz pentru 15 ... (vezi toată discuția)
Timpul de lucru in preaviz pialeone pialeone Buna ziua Intrebarea mea este daca este valabil articolul 74 alin.3 din CCM la nivel national 2011-2014 care spune ca: (3) În perioada preavizului, ... (vezi toată discuția)