Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... refuz divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

refuz divort

buna tuturor. sunt casatorita de un an si jumatate si ca in orice casnicie am avut diverse certuri cu sotul meu...de doua zile el a parasit apartamentul inchiriat in care locuim, fara un motiv anume si fara sa mai raspunda la telefon.Stiu ca intentia lui e sa depunem cerere de divort,dar eu am refuzat. intrebarea mea este daca se poate pronunta divortul fara acordul meu, el neavand motive intemeiate, din pct meu de vedere?
Daca o sa puteti dovedi ca relatiile de familie nu sunt iremediabil deteriorate si casatoria poate continu, iar el nu va putea dovedi contrariul atunci actiunea lui ar putea fi respinsa ... insa ... ar trebui sa discutati voi pe aceasta tema ... pentru ca e putin probabil ca o relatie fortata sa dainuiasca in timp.
multumesc
daca sotul doreste sa divorteze va divorta,este suficient sa fie audiati martori care sa sustina ca relatiile de fam au fost deteriorate.Este bine sa aveti o discutie,sa incercati sa divortati amiabil daca continuarea mariajului nu mai este posibila.