avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigii de munca,plata orelor suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigii de munca,plata orelor suplimentare

Buna tuturor! Tocmai am castigat procesul intentat de mine catre fostul angajator pt concediere abuziva si nu prea stiu cum se calculeaza orele suplimentare deoarece printre altele are sa-mi plateasca 600 de ore, salariul meu brut in contractul de munca era de 800lei. Va rog sa ma ajutati sa calculez!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:17, 11 Ianuarie 2015
Sporul pentru munca suplimentara este de minim 75% .

Exemplu de calcul :
Zile lucratoare in luna : 20
Ore lucrate: 20 zile x 8 ore/zi = 160 ore
Salariu : 1.000 lei

Salariu / ora : 1.000 lei / 160 ore = 6,25 lei / ora
Ore suplimentare lucrate: 20
20 ore x 6,25 lei/ora =125 lei
Spor 75 % din salariul de baza : 1.000 lei / 160 ore x 75% x 20 ore = 94 lei

Brut realizat : 1.000 + 125 + 94= 1.219 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repaus saptamanal miruna82 miruna82 S-a decis ca, o data de luna, zilele in care se acorda repaus saptamanal vor fi alte 2 zile consecutive in cursul saptamanii, si nu zilele de sambata si ... (vezi toată discuția)
Calcul ore suplimentare beinaz a beinaz a Am un salariu de 900 cu spor repaus 2%=18 lei si 15 ore suplimentare In luna iunie avem (900+18):168 =5,45 lei pe ora. Cum se calculeaza orele ... (vezi toată discuția)
Calcul tarif / ora suplimentara leonora leonora Buna ziua. Am cateva nelamuriri referitoare la calculul orelor suplimentare si va rog,daca se poate,sa ma ajutati cu un raspuns.Ma aflu intr-un proces in care ... (vezi toată discuția)