Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigii de munca,plata orelor suplimentare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigii de munca,plata orelor suplimentare

Buna tuturor! Tocmai am castigat procesul intentat de mine catre fostul angajator pt concediere abuziva si nu prea stiu cum se calculeaza orele suplimentare deoarece printre altele are sa-mi plateasca 600 de ore, salariul meu brut in contractul de munca era de 800lei. Va rog sa ma ajutati sa calculez!
Sporul pentru munca suplimentara este de minim 75% .

Exemplu de calcul :
Zile lucratoare in luna : 20
Ore lucrate: 20 zile x 8 ore/zi = 160 ore
Salariu : 1.000 lei

Salariu / ora : 1.000 lei / 160 ore = 6,25 lei / ora
Ore suplimentare lucrate: 20
20 ore x 6,25 lei/ora =125 lei
Spor 75 % din salariul de baza : 1.000 lei / 160 ore x 75% x 20 ore = 94 lei

Brut realizat : 1.000 + 125 + 94= 1.219 lei