Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Construirea unei case pentru persoana de catre o ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Construirea unei case pentru persoana de catre o firma

SRL pot incheia contract de executare a unei lucrari cu o persoana fizica de "constructie casa" daca nu am in obiectul principal de avtivitate codul caen pentru constructii cladiri rezidentiale si nerezidentiale ?.Am in activitatea secundara coduri caen din clasa 433 pentru finisaje interioare si alte lucrari speciale de constructii din clasa439.
Intentionez sa inchei contractul si dupa aceia sa fac modificarile la Registrul Comertului .Ar fi legal din punct de vedere juridic?
Pentru construirea casei acestei persoane fizice este nevoie si de organizare santier si deschiderea unui punct de lucru?
ContSters330987, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
topital a scris:

SRL pot incheia contract de executare a unei lucrari cu o persoana fizica de "constructie casa" daca nu am in obiectul principal de avtivitate codul caen pentru constructii cladiri rezidentiale si nerezidentiale ?.Am in activitatea secundara coduri caen din clasa 433 pentru finisaje interioare si alte lucrari speciale de constructii din clasa439.
Intentionez sa inchei contractul si dupa aceia sa fac modificarile la Registrul Comertului .Ar fi legal din punct de vedere juridic?
Pentru construirea casei acestei persoane fizice este nevoie si de organizare santier si deschiderea unui punct de lucru?

V-as ruga sa-mi raspundeti direct la cele 3-4 intrebari pt ca tot nu am inteles .Pot sau nu pot ...sa inchei contract pentru construirea unei case, daca proprietarul are in regula toate actele mentionate de dvs.?
1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.
juridic dana a scris:

1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.

Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am ca sa ma apuc sa fac sapaturile pentru inceperea lucrarii ?
ContSters330987, utilizator
topital a scris:

juridic dana a scris:

1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.

Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am... pentru inceperea lucrarii ?

ContSters330987, utilizator