avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Construirea unei case pentru persoana de catre o ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Construirea unei case pentru persoana de catre o firma

SRL pot incheia contract de executare a unei lucrari cu o persoana fizica de "constructie casa" daca nu am in obiectul principal de avtivitate codul caen pentru constructii cladiri rezidentiale si nerezidentiale ?.Am in activitatea secundara coduri caen din clasa 433 pentru finisaje interioare si alte lucrari speciale de constructii din clasa439.
Intentionez sa inchei contractul si dupa aceia sa fac modificarile la Registrul Comertului .Ar fi legal din punct de vedere juridic?
Pentru construirea casei acestei persoane fizice este nevoie si de organizare santier si deschiderea unui punct de lucru?
Ultima modificare: Duminică, 11 Ianuarie 2015
ContSters330987, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
topital a scris:

SRL pot incheia contract de executare a unei lucrari cu o persoana fizica de "constructie casa" daca nu am in obiectul principal de avtivitate codul caen pentru constructii cladiri rezidentiale si nerezidentiale ?.Am in activitatea secundara coduri caen din clasa 433 pentru finisaje interioare si alte lucrari speciale de constructii din clasa439.
Intentionez sa inchei contractul si dupa aceia sa fac modificarile la Registrul Comertului .Ar fi legal din punct de vedere juridic?
Pentru construirea casei acestei persoane fizice este nevoie si de organizare santier si deschiderea unui punct de lucru?


V-as ruga sa-mi raspundeti direct la cele 3-4 intrebari pt ca tot nu am inteles .Pot sau nu pot ...sa inchei contract pentru construirea unei case, daca proprietarul are in regula toate actele mentionate de dvs.?
1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.
juridic dana a scris:

1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.



Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am ca sa ma apuc sa fac sapaturile pentru inceperea lucrarii ?
Ultima modificare: Luni, 12 Ianuarie 2015
ContSters330987, utilizator
topital a scris:

juridic dana a scris:

1. Nu este obligatoriu sa aveti obiectul principal de activitate constructii, fiind suficient ca aceasta activitate sa fie cuprinsa in obiectul de activitate al societatii si sa fie autorizat.
In caz contrar, sanctiunea poate ajunge pana la confiscarea tuturor veniturilor obtinute din desfasurarea activitatilor pentru care nu ati fost autorizat.
2. Nu este necesar sa inregistrati un punct de lucru, daca Dvs. aveti autorizate desfasurarea activitatilor la beneficiar (verificati certificatele constatatoare de autorizare activitati).
3. Este necesara organizare de santier.



Pentru organizare de santier eu ca firma srl ce taxe trebuie sa platesc si ce alte aprobari (acte) mai trebuie sa am... pentru inceperea lucrarii ?


Ultima modificare: Miercuri, 14 Ianuarie 2015
ContSters330987, utilizator

Alte discuții în legătură

Bună ziua! am un srl cu cod caen principal 4120-lucrari de constructie ... sofia-mariaM sofia-mariaM Bună ziua! Am un srl cu cod caen principal 4120-Lucrari de constructie clădiri,dar mai am autorizat toate codurile caen de constructii inclusiv dezvoltarea ... (vezi toată discuția)
Cod caen servicii in constructii niivan niivan Buna ziua, Am o nelumarire legata de alegerea codului CAEN pentru lucrari de renovare spatii comerciale si locuinte (apt, vile, case, etc..). Lucrarile ... (vezi toată discuția)
Taxa autorizatie de construire andr33apn andr33apn Buna ziua, Cum se calculeaza/interpreteaza taxa pentru autorizatia de construire in virtutea art.267, alin.(8) \" Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de ... (vezi toată discuția)