Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare cumparare

mama ia vandut casa fetei. Mama are act de succesiune de pe urma sotului in care cei doi copii renunta la drepturi in favoarea mamei . este un act de vanzare cumparare doar cu o singura clauza, habitat viager. celalalt copil al mamei poate ataca acel contract si in ce conditii?
va multumesc
La deces poate sa ceara reducțiunea liberalităților excesive deoarece art 1091 alin 4 Cod Civil prezuma ca orice înstrăinare cu titlu oneros si cu clauză de habitație uz uzufruct intretinertre făcută către un descendent se prezuma a fi donație. In plus daca in acel contract prețul nu a fost plătit si nu se poate demonstra ca a fost plătit este donație si supusă reducțiunii pt cota de rezerva succesorala ce i se incalca celuilalt copil.
in contractul de vanzare cumparare este specificat pretul vanzarii si achitarea in intregime anterior datei autentificarii contractului.
cum pot demonstra achitarea sumei. imi trebuie alt document in afara de contract?
Era bine sa fie un transfer bancar.....este greu de dovedit ca s a dat un preț in plus operează si acea prezumție de donatie de la 1091 CCivil.
o chitanta de mana intre parti nu poate fi valabila?
Nu. Aveți contractul nucă trebuie chitanță de mana.