avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu unul dintre copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu unul dintre copii

Am nelamurirea ca , am incheiat cu parintii un contract de vanzare-cumparare si acum citind mai atent, am vazut ca este stipulat pe langa multe altele sii art 1091, alin. 4, ce probleme ar putea sa imi aduca acest art? mentionez ca eu mai am frati dar, acestia nu stiu de existenta acestui contract deoarece, ai mei parinti nu au vrut sa stie.
Cel mai recent răspuns: Crevio , utilizator 15:58, 5 Aprilie 2021
parintii si-au pastrat uzufructul? Sa intelegem ca ati incheiat un contract de vanzare cumprare cu anumite clauze?
Este cu clauza de intretinere, nu stiu la ce anume va referiti cu"pastrat uzufruct"
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
mari2015, utilizator
Am gasit doar drept de abitatie viagera, este acelasi lucru cu uzufruct???
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
mari2015, utilizator
(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare.
De dat in judecata va pot da oricum, insa nici nu mai aveti ce face acum in privinta actului.
Pastrati dovezile ca va intretineti parintii.

Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
gi-jane2, moderator
Ma scuzati dar,de copiat articolul de pe net si eu il puteam face.
Eu nu ma pricep la termenii juridici de aceea va si scriu pe site, mentionez ca am gasit in contract doar abitatie viagera , este acelasi lucru cu uzufruct???
Ultima modificare: Duminică, 8 Februarie 2015
mari2015, utilizator

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare -cumpărare cu uzufruct viager Darmar Darmar Buna ziua! Părinții mei au dat locuința fratelui meu. Noi ceilalti frați am fost de acord cu condiția ca fratele respectiv sa ii întrețină pe ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare ContSters222740 ContSters222740 Buna ziua! Eu si sotia am dori sa facem un act pe o proprietate fiicei noastre in varsta de 19 ani(dintr-o casatorie anterioara am 2 copii). -Ce fel de act ... (vezi toată discuția)
Mostenirea unei proprietati gheorghebosneag gheorghebosneag Buna ziua.Sunt nou pe acest forum si as avea si eu o intrebare la care v-as ruga sa-mi raspundeti ,daca se poate.Un act de vanzare-cumparare intre mama si ... (vezi toată discuția)