Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu unul dintre copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu unul dintre copii

Am nelamurirea ca , am incheiat cu parintii un contract de vanzare-cumparare si acum citind mai atent, am vazut ca este stipulat pe langa multe altele sii art 1091, alin. 4, ce probleme ar putea sa imi aduca acest art? mentionez ca eu mai am frati dar, acestia nu stiu de existenta acestui contract deoarece, ai mei parinti nu au vrut sa stie.
parintii si-au pastrat uzufructul? Sa intelegem ca ati incheiat un contract de vanzare cumprare cu anumite clauze?
Este cu clauza de intretinere, nu stiu la ce anume va referiti cu"pastrat uzufruct"
mari2015, utilizator
Am gasit doar drept de abitatie viagera, este acelasi lucru cu uzufruct???
mari2015, utilizator
(4) Până la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare.
De dat in judecata va pot da oricum, insa nici nu mai aveti ce face acum in privinta actului.
Pastrati dovezile ca va intretineti parintii.

gi-jane2, moderator
Ma scuzati dar,de copiat articolul de pe net si eu il puteam face.
Eu nu ma pricep la termenii juridici de aceea va si scriu pe site, mentionez ca am gasit in contract doar abitatie viagera , este acelasi lucru cu uzufruct???
mari2015, utilizator