Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Buna ziua! Am infiintat un pfa in mai 2014, dar nu am realizat venituri prim el. Am ramas fara loc de munca in aceasta luna si va intreb: 1. trebuie sa inchei si inregistrez la ITM contract munca avand pfaul? 2. avand acest pfa, trebuie sa angajez contabil (asa am inteles de la angajat camera de comert) ? 3. ce declaratii trebuiesc depuse de catre un pfa la ANAF si care este termenul de depunere?
1. nu
2. depinde de activitate. Multe raspunsuri le primiti si aici.
3.pfa ul depune:
D 220 in 15 zile d ela infiintare
D 200 anual pana pe 25.05 ( impreuna cu D 220 daca se modifica cea initiala)
D 392 pana pe 25.02 daca a avut tranzactii
D 600 pana pe 31.01 ( pensie) daca estimeaza ca o s aaiba min 800 lei venit net pe luna.
Cam astea sunt pt un pfa fara alte complicatii( tva, salariati...)