avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Buna ziua! Am infiintat un pfa in mai 2014, dar nu am realizat venituri prim el. Am ramas fara loc de munca in aceasta luna si va intreb: 1. trebuie sa inchei si inregistrez la ITM contract munca avand pfaul? 2. avand acest pfa, trebuie sa angajez contabil (asa am inteles de la angajat camera de comert) ? 3. ce declaratii trebuiesc depuse de catre un pfa la ANAF si care este termenul de depunere?
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 16:43, 16 Ianuarie 2015
1. nu
2. depinde de activitate. Multe raspunsuri le primiti si aici.
3.pfa ul depune:
D 220 in 15 zile d ela infiintare
D 200 anual pana pe 25.05 ( impreuna cu D 220 daca se modifica cea initiala)
D 392 pana pe 25.02 daca a avut tranzactii
D 600 pana pe 31.01 ( pensie) daca estimeaza ca o s aaiba min 800 lei venit net pe luna.
Cam astea sunt pt un pfa fara alte complicatii( tva, salariati...)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii pfa virgilmuscan virgilmuscan Bună seara, vă rog sa-mi scrieți ce declarații trebuie să depuna la Adminisratia Financiară un PFA în decursul anului 2016 si in care luni ale anului? ... (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)
Declaratii 2015 pfa Eugenia Dana Funie Eugenia Dana Funie PFA infiintat in 2013, impozitare in sistem real. Ce declaratii trebuie depuse in 2015 si care sunt termenele de depunere? (vezi toată discuția)