Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de a se folosi sumele contului persoanei puse ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de a se folosi sumele contului persoanei puse sub interdictie

Conform HOTARARII nr. 852 din 14 decembrie 2013 privind modificarea si completarea Statutului profesiei de avocat, adoptat prin Hotararea Consiliului Uniunii Nationale a Barourilor din Romania nr. 64/2011 si publicata in
Monitorul Oficial nr.33 din 16 ianuarie 2014."SUBSECTIUNEA a 2^1-a
Activitatea de curator special
Art. 91^1. - (1) Avocatul poate indeplini activitatea de curator special, in conditiile legii. In cadrul activitatii judiciare, in indeplinirea acestei sarcini, avocatul are toate drepturile si obligatiile reprezentatului
legal.

As dori sa mi spuneti daca conform acestei hotarari ,avocatul investit cu dreptul de curator special ,intr-un proces in care se ivesc interese contrare care nu sunt dintre cele ce trebuie sa duca la inlocuirea tutorelui, se poate folosi de sumele de bani constituite intr-un cont bancar administrat de catre tutorele unei persoane puse sub interdictie?

cu respect,
Avocatul curator special poate exercita de doar drepturile procesuale, in cadrul dosarului in care a fost desemnat. Nu poate dispune de bunurile persoanei puse sub interdictie.
va multumesc pentru lamurire,daca puteti spune in temeiul carui articol sau lege se decide aceasta sarcina a curatorului special,
cu stima