Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometre unde radio
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometre unde radio

Buna ziua,
De cateva luni, s-a hotarat schimbarea apometrelor clasice cu altele cu unde radio. La ultima afisare a intretinerii, in 2015, pentru luna decembrie, avand consumurile din luna noiembrie (exact asa scrie la avizier), am avut un soc. Se face ca pentru o garsoniera, 2 pers., cu apometrele schimbate in octombrie (in octombrie locuindu-se f. putin acolo), cu intretinere afisata pentru consumurile lunii noiembrie (o sa lamuresc situatia cu administratorul, daca ce se afiseaza reprezinta consumurile la zi, adica pana in momentul afisarii sau sunt consumurile doar pentru luna noiembrie, cum scrie clar in titlul listei de plata a intretinerii) apar consumurile: 70 mc apa rece si ~115mc apa calda. Apa se inchide, dupa ce e folosita, adica nu curge continuu, reclamatii pentru inundatie n-am avut, in cazul in care ar fi fost sparta o teava, teava care ar fi trebuit sa fie sparta pe portiunea de dupa apometru, ca acesta sa poata inregistra, tevile sunt schimbate relativ recent, apa s-a folosit cu atentie, probleme cu apometrele clasice nu am avut. Banuiesc ca apometrele sunt de vina, ramane sa cercetez mai in amanunt. Apometrele au 10 ani garantie. Cum procedez eu acum? Daca se constata ca aparatul e de vina, necesitand schimbare, care e de fapt valoarea reala pe care am consumat-o? Daca administratorul imi zice, nu stiu nene, vorbeste cu firma de apometre, ca aia au declarat atat. Stiu ca pot depune niste cereri prin care sa solicit modalitatea de calcul pentru apa calda, rece, caldura. Am intretinere de plata la o garsoniera egala cu una pentru un apartament cu 4 camere, 8 persoane. Mai stiam ca pot contesta valoarea intretinerii in termen de ceva zile de la afisare. Va multumesc frumos
Faceti o contestatie in termen de 10 zile de la data afisarii, dar depuneti si una la firma care citeste si calculeaza apometrele, poate sa fie o problema la modul de calcul. In functie de raspunsurile primite vedeti ce este de facut!
1. Contestati imediat la sediul as. prop. repartizarea costurilor pe lista de plata afisata; administratorul trebuia sa sesizeze imediat anomalia uitandu-se un pic in urma, la istoricul consumurilor dvs., insa nu tre' sa va bazati pe acest lucru; la fel, aceasta firma (probabil ista), ce fel de meseriasi au acolo, cand observa o astfel de anomalie, incearca sa se convinga la locul de consum prin citirea manuala a indecsilor;
2. Luati legatura cu firma care face citirea apometrelor sa verifice indecsii initiali / finali corespunzatori listei de plata afisate; verificati indecsii afisati pe apometrele dvs. - se poate face acest lucru in mod obisnuit, vedeti daca este vreo deosebire intre indecsii cititi de catre dvs. si cei "recoltati" prin radio - in sensul ca ar putea sa apara o eroare a dispozitivului de citire prin radio; se mai intampla, dar "baietii" sunt la inceput si incanu sunt obisnuiti...
3. Probabil ca la demontarea apometrelor vechi si montarea celor noi s-a intocmit un pr. verbal cu situatia indecsilor - verificati si aceasta situatie;
4. Incercati sa vorbiti si cu vecinii dvs. - la ei care este situatia?

Incercati sa verificati aceste lucruri si mai vorbim.
Va multumesc pentru raspunsuri!
eldeee, utilizator
Atentie sporita cu apometrele cu citire radio a caror functionare poate fi puternic influentata de orice corp electric=masina spalat,boiler,centrala termica
Buna dimineata,
Avand un moment de uluire la prima vedere a valorii intretinerii, "luat de val" si obisnuit cu afisarea metrilor cubi consumati, nu a valorii acestora in lei si neprocesand datele astfel incat sa-mi dau seama ca pentru valorile alea de mc ar fi trebuit sa platesc o suma uriasa, am realizat ulterior ca sumele afisate la apa rece/ calda sunt exprimate in lei nu in mc. Imi pare rau pentru situatia creata, dar nelamurirea si mahnirea raman, nu la proportiile initiale, de altfel; nedandu-mi seama cum de la o luna la alta valoarea intretinerii "sare" de la 100 de lei la 330 de lei, in conditiile in care "caldura", factorul-cheie iarna, a costat ~80 de lei. Inca nu am vorbit cu administratorul, ca sa ma pot lamuri. Va multumesc oricum. O zi buna.