Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordin deplasare in strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordin deplasare in strainatate

salut ,. as avea de un ordin de deplasare in strainatate model 14-5-4a completat pentru a avea o idea despre ceea ce trebuie sa scriu , inainte foloseam ordinele de deplasare model 14-5-4.
Multumesc frumos
ORDIN DE DEPLASARE (DELEGAŢIE) ÎN STRĂINĂTATE
(transporturi internaţionale - Cod 14-5-4/a)
1. Serveşte ca:
- dispoziţie către conducătorii auto să efectueze transporturi în străinătate cu autovehiculele unităţii;
- document de stabilire a avansului în valută, pentru deplasările conducătorilor auto care urmează să efectueze transporturi în străinătate, pe baza căruia aceştia ridică avansul de la casierie;
- document pentru justificarea valutei ridicate de la casierie, precum şi a valutei aduse la înapoiere în ţară;
- document justificativ de înregistrare în registrul de casă (în valută) şi în contabilitate.
2. Se întocmeşte la unităţile care efectuează transporturi în străinătate, în două exemplare, pentru fiecare deplasare, de către sectorul de exploatare şi se semnează de către şeful sectorului pentru confirmarea realităţii datelor şi exactităţii calculelor din ordinul de deplasare.
3. Circulă:
- la conducătorul unităţii, pentru semnare (ambele exemplare);
- la persoana autorizată să exercite controlul financiar preventiv, pentru viză (ambele exemplare);
- la conducătorii auto care urmează să efectueze deplasarea, pentru semnare, pe ambele exemplare, de primire a avansurilor în valută, reţinând exemplarul 1, care urmează să fie ataşat la Decontul de cheltuieli valutare (transporturi internaţionale) (cod 14-5-5/a);
- la casierul unităţii care semnează pentru plata sumei în valută (ambele exemplare) şi efectuează înregistrarea sumelor plătite în registrul de casă (în valută).
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil.
5. Conţinutul minimal obligatoriu de informaţii al formularului este următorul:
- denumirea unităţii;
- denumirea şi numărul formularului;
- numele, prenumele şi funcţia titularului de avans; destinaţia; marca şi numărul autovehiculului; scopul deplasării; locul de încărcare; locul de descărcare;
- detalierea elementelor de avans în lei şi în valută;
- numărul şi data documentului pentru restituirea diferenţei; diferenţa de primit/restituit;
- semnături: conducătorul unităţii; şeful de compartiment, controlul financiar preventiv, după caz; titularul de avans.