Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Corectie bon fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Corectie bon fiscal

Buna ziua

Am urmatoarele probleme:
Pfa neplatitor de tva, vinde cu amanuntul produsul X insa la baterea bonului fiscal introduce in mod gresit codul de produs (in loc de 424 bate 444) dar introduce pretul corect. (produsul Y cu cod 444 are un pret mai mare); nu sesizeaza acest lucru decat dupa o luna, cu ocazia efectuarii inventarului.
S-au vandut doua produse asemanatoare (bureti de baie) care au acelasi pret dar coduri diferite; din eroare s-a batut pe casa 2 x codul unuia dintre cele doua produse, considerand in mod eronat ca cele doua produse ar fi avut acelasi cod; din nou, sesizarea a intervenit la distanta timp, tot cu ocazia efectuarii inventarului unde pt unul din produse stocul este -1 iar pentru celalalt este 1 desi ar fi trebuit sa fie zero pentru amandoua.
Ce acte trebuiesc intocmite pentru rezolvarea acestor situatii? Am citit pe forum despre sesizare/decizie/nota contabila/copie bon dar bonurile fiscale evident nu la am iar nota contabila am inteles ca se utilizeaza exclusiv la contabilitatea in partida dubla. Multumesc
faceti inventar si reglarea de stoc.