Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals in declaratii si uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals in declaratii si uz de fals

Buna ziua,

Cum se pedepseste fapta de a cere la Starea Civila un duplicat dupa Certificatul de Nastere spunand ca cel vechi a fost distrus in inundatie? In acelasi timp cerand si modificarea CN fara acordul mamei si fara ca aceasta sa fie instiintata in vreun fel?

Multumesc
Buna ziua,

Persoana in cauza a cerut acest certificat cum? In scris, oral? In ce calitate? I-a fost eliberat certificatul? L-a utilizat in vreun fel?
Daca persoana este minora, se pedepseste cu cateva palme usoara acasa, sau poate doar cu o mustrare.
Trebuie sa dati mai multe detalii.
Cum sa schimbe CNP?
CN se refera la certificatul de nastere... (parerea mea)
Despre ce e vorba, o recunoastere a copilului in lipsa mamei urmata de un nou certificat sau pur si simplu o eliberare de nou certificat ceruta de tata? Ca nu se prea leaga ce ati scris:
un duplicat dupa Certificatul de Nastere spunand ca cel vechi a fost distrus in inundatie, In acelasi timp cerand si modificarea CN fara acordul mamei si fara ca aceasta sa fie instiintata in vreun fel

Ori certificat cu aceleasi date din certificatul initial ori unul nou, cu modificari.