Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Taxe ptr.expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Taxe ptr.expertiza

Buna ziua,am un proces cu o banca pentru un contract cu CFH ,mi s-a cerut calculul sumei considrate ca nefondate,platite bancii(comisioane ,clauze abuzive)dovedite prin contract.Mentionez ca ,calculul sumelor pretinse a fost facut de mine,deoarece sunt in domeniu.Pentru termenul curent(14.01.2015)in afara documentatiilor cerute pana acum s-a solicitat si taxa de expertiza.Este corecta solicitarea aceasta?
Proba a fost solicitata de instanta,de catre partea adversa ,a fost incuvintata de instanta ,nu se intelege exact din postarea dvs.Pt a se edifica instanta are nevoie de o expertiza realizata de un expert independent,deci da este corecta solicitarea.
Pentru a se plati "taxa de expertiza" (in fapt, poate fi vorba de onorariu pentru expert), instanta trebuia sa admita cererea facuta de catre una din partile in proces, pentru efectuarea unei expertize judiciare contabile, sa nominalizeze 1-3 experti tehnici judiciari pentru efectuarea expertizei si sa stabileasca onorariul provizoriu pentru expert(i), respectiv sa nominalizeze partea care trebuie sa achite (in termen de maxim 5 zile, de la pronuntare asupra cererii), onorariul provizoriu in contul Biroului local pentru expertize tehnice judiciare, pe numele expertului(ilor).
Chiar daca dvs. sunteti in domeniu, daca instanta a aprobat o expertiza contabila, aceasta trebuie efectuata de catre expert(i) judiciari autorizati de catre MJ.
Chiar daca dvs. sunteti expert tehnic judiciar contabil si in acest caz instanta va desemna pe altcineva, neutru in cauza respectiva (din lista MJ), sa efectueze expertiza.