Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire CCM

Buna ziua,
CCM la Nivel de Unitate este negociat cu o durata de 1 an, aproximativ peste 2 luni acesta expira si ar trebui prelungit. Daca in contract un articol spune,, Prezentul contract este valabil pe o durata de 1 an de la data inregistrarii. Daca nici una din parti nu denunta CCM cu cel putin 60 de zile inainte de perioada pentru care a fost incheiat acesta se prelungeste automat pentru inca o perioada de 1 an.'' , mai este necesar declansarea procedurii de prelungire a acestuia si inregistrarea la ITM? Multumesc anticipat.
Nu mai este necesara declansarea procedurii de prelungire a acestuia si inregistrarea la ITM daca mai sunt mai putin de 60 de zile pana la data expirarii CCM.

In acest caz, partile pot emite o adresa comuna prin care anunta prelungirea duratei CCM ca urmare a faptului ca CCM nu a fost denuntat de niciuna dintre parti in termenul respectiv.