avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Depunerea intampinarii in contestatia in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Depunerea intampinarii in contestatia in anulare

Este obigatorie depunerea intampinarii la un recurs in anulare, daca partile sunt deacord? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:03, 15 Ianuarie 2015
este vorba de un proces de divort, in care partile s-au impacat.
nu recurs in anulare, contestatie in anulare, intr-un process de divort.
Când a început procesul? Mă refer la cererea adresată instanței de fond.
11.06.2014 a inceput procesul si pe data de 20.11.2014 in urma apelului facut a devenit definitiv.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Ianuarie 2015
anca78scr, utilizator
Codul de procedură civilă prevede că depunerea întâmpinării este obligatorie.

Ați scris în primul mesaj că ”părțile sunt de acord”. Presupun că părțile au ajuns la acest acord după declararea contestației în anulare. Sugestia mea este ca partea care a declarat calea de atac să formuleze cerere de renunțare la aceasta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare la apel anca78scr anca78scr La un proces de divort care s-a pronuntat(de comun accord ), reclamantul face apel si cere anularea deciziei deoarece s-a impacat cu fosta sotie, sotia nu ... (vezi toată discuția)
Perimat ContSters236934 ContSters236934 Sunt parat intr-un proces de partaj de prin 2010, reclamanta este plecata din tara. Istoric: 07/05/2010 Amânat Solutie: pentru comunicarea ... (vezi toată discuția)
Hotarare de divort narccissa narccissa Buna seara.Am divortat si mi-a venit acasa hotararea de divort, care , dupa cate am citit eu aici trebuie sa astept sa treaca inca 30 de zile, ca aceasta sa ... (vezi toată discuția)