Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentare la apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentare la apel

La un proces de divort care s-a pronuntat(de comun accord ), reclamantul face apel si cere anularea deciziei deoarece s-a impacat cu fosta sotie, sotia nu doreste acest lucru. Daca sotia nu se prezinta la process se judeca in lipsa?
In procesele de divorț, este obligatorie prezenta in fata instantei doar a reclamantului, nu si a pârâtului, astfel ca acest proces se poate judeca si in lipsa Dvs. Puteti depune o declaratie autentica (daca nu doriți sa va prezentati in instanța, sau nu puteti), prin care sa va precizați poziția Dvs.
Daca a fost un divort prin acord, ma tem ca nu mai poate ataca hotararea, e definitiva pe divort.
Daca s-au impacat sa se casatoreasca din nou.. nu vad de ce sotul ar vrea sa fie casatorit, mi-e ca daca insista cu procesul, se despart din nou.
gi-jane2, moderator