Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dezmembrare teren cu constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dezmembrare teren cu constructie

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am un teren de 110 mp care are pe el o constructie cu suprafata la sol de 74 mp. Terenul nu are o forma patrata sau dreptunghiulara. Intrebarea mea este se poate dezmembra terenul astfel incat sa ramana pe schita constructia separata de teren? Adica sa rezulte in cadastru identificat in mod clar terenul care nu se afla sub constructie?

Notarul la care am fost mi-a spus ca nu se mai pot dezmembra terenuri din care sa rezulte suprafete mai mici de 100 mp. Va rog sa imi spuneti daca este asa, si daca este asa ce solutii ar fi sa pot face delimitarea clara intre teren liber de constructii si terenul de sub constructie.

Multumesc
Nu se poate. Pentru ce v ar trebui asa ceva?
E greu de explicat in cuvinte, ca sa puteti intelege situatia

Era mai simplu sa pot adauga o imagine, din care ar fi rezultat dilema mea.

Pot adauga imagini la mesaj?
nu puteti. insa ne puteti explica ce ati dori sa faceti cu cei aprox 30 de mp ramasi.....
constructia este compusa din parter + etaj + mansarda

terenul initial pe care a fost construita casa este dreptunghiular in sup de 147 mp, casa fiind in spate, in fata ramamand terenul liber, iar accesul se face din strada in teren si apoi in casa

proprietarul vinde separat parterul si etajele

curtea din fata casei a impartit-o in 2 parti inegale, 37 mp pentru parter si 27 mp pentru etaje

din terenul total de 147 mp, prorpietareul a facut o dezmembrare pe 37 mp + 110 mp

cei 37 mp reprezinta curte parter (din imagine) iar restul de 110 mp reprezinta cei 27 mp curte etaje + 74 mp constructia + 9 mp cat mai raman in partea stanga si in spate ca si spatiu intre vecini.

| |----------------------------|
| | CASA |
| | 74 mp |
| | / |
| |- -------------- -------|
| Curte | |
| etaje | Curte |
| | Parter |
| 27mp | 37 mp |
|-- -------|-------- -------|
STRADA

eu cu proprietarul am hotart sa cumpar etajele cu curtea aferenta.

accesul pentru etaje se face pe partea stanga din curte etaje printr-un hol care duce catre scara, iar pentru parter intrarea este din curte parter, ambele curti avand intrati separate din strada

din dezmembrarea pe care a facut-o pe cei 110 mp rezulta ca celui de la parter ii revine 30% din cei 110 mp, adica are drept sa intre in curtea pentru etaje, lucru care mie nu imi convine pentru ca nu asa a fost intelegerea initiala. intelegerea a fost ca imi vinde curtea, holul de la parter, etajul 1 si mansarda, iar celui de la parter ii ramane curtea (un pic mai mare) si parterul.

eu vreau sa cumpar etajele si curtea sa fie proprietatea mea, indentificabila clar in acte

exista vreo posibilitate ca cei 27 mp sa imi ramana doar mie, adica cel de la parter sa aiba cota parte doar din terenul pe care e construita cladirea ?

Nu se poate ce vreti dvs. Luati legatura cu u cadastrist care va va face proprunerea de dezmembrare. Fiecarui imobil/constructie trebuie sa i fie alocat teren atat de sub constructie cat si din curte care va fi in coproprietate. Intelegerea dvs cu vanzatorul nu are relevanta daca nu se respecta legea. In concluzie luati legatura cu un cadastrist spuneti clar cum se dezmambreaza cladirea si el va face face dezmembrarea dand fiecarui imobil-constructie nou creata cote parti din terenul de sub constructie si din curte.