Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SENTINTE JUDECATORESTI DIMINUARE SALARII 25%
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SENTINTE JUDECATORESTI DIMINUARE SALARII 25%

Buna ziua :)

Am 2 sentinte definitive si irevocabile din 2011 - drepturi de natura salariala (diminuare salarii cu 25%) , depuse acum. Le dau curs pt punerea in plata?

Multumesc!
Din 2011 si pana in prezent s-a prescris dreptul de a cere executarea silita (3 ani.)
Multumesc! :) Privind prescrierea - da! Asa este! Dilema imi provine de la prorogarea de termene pe acest tip de speta :(
Completare:

am in vedere art.1 din OUG.71/2009, actualizata, daca e de luat in calcul ori ... ?
(1) Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii până la data de 31 decembrie 2011, se va realiza după o procedură de executare care începe astfel:
a) în anul 2012 se plăteşte 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în anul 2013 se plăteşte 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în anul 2014 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în anul 2015 se plăteşte 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în anul 2016 se plăteşte 35% din valoarea titlului executoriu.

de fapt, dpdv juridic, ce inseamna "devenite executorii" ? (mentionez ca drepturile s-au castigat in prima instanta si nu s-a uzat de dreptul la recurs). mi-e greu sa inteleg termenii si expresiile, nefiind din domeniul meu.

Pe scurt, revin:
-sentintele fiind din 2011 "cu drept de recurs" , devenite "definitiva si irevocabila" , cu solicitari de punere in plata din 2015 si cu OUG.71/2009 , actualizata SUNT PRESCRISE sau opereaza termenele din OUG? Sincer, ma depaseste situatia!:(

Va multumesc inca o data, pt eventualele clarificari!
In speta, se poate invoca prescriptia dreptului de a cere executarea silita.
multumesc mult! :)