avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate copil cu varsta de 4 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate copil cu varsta de 4 ani

Buna ziua.
poate copilul meu(4 ani) beneficia de consultatii medicale la medicul de familie, de trimiteri la medici de specialitate decontate prin CNAS si de retete compensate ,daca in acest moment nici eu nici tatal ei nu suntem asigurati medicali?
Mentionez ca este inscris copilul la un medic de familie.
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Ianuarie 2015
andreeaea, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:38, 14 Ianuarie 2015
1. Din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:

a) toţi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, pânã la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacã nu realizeazã venituri din muncã;
...

2. - Asadar copilul dvs. este asigurat la sanatate fara plata contributiilor si beneficiaza de toate drepturile acordate de calitatea de asigurat.
- Medicul de familie stie asta si nu o sa va faca probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea copiilor minori popnicolae popnicolae Daca ambii parinti nu au asigurare de sanatate, atunci copilul minor este asigurat de sanatate ? (vezi toată discuția)
Asigurare medicala elev liceu kinder3 kinder3 buna, am aproape 19 ani si sunt inca eleva la un liceu, mai beneficiez de asigurare medicala, in caz ca patesc ceva? (vezi toată discuția)
Asigurari de sanatate george_bogdan993 george_bogdan993 Buna ziua.Am 20 ani,urmez o Scoala Postliceala,m-am dus la medicul de familie si mi sa spus ca nu mai sunt asigurat.Tata este pensionar pe caz de boala iar ... (vezi toată discuția)