Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate copil cu varsta de 4 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate copil cu varsta de 4 ani

Buna ziua.
poate copilul meu(4 ani) beneficia de consultatii medicale la medicul de familie, de trimiteri la medici de specialitate decontate prin CNAS si de retete compensate ,daca in acest moment nici eu nici tatal ei nu suntem asigurati medicali?
Mentionez ca este inscris copilul la un medic de familie.
Va multumesc.
andreeaea, utilizator
1. Din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:

a) toţi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, pânã la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacã nu realizeazã venituri din muncã;

2. - Asadar copilul dvs. este asigurat la sanatate fara plata contributiilor si beneficiaza de toate drepturile acordate de calitatea de asigurat.
- Medicul de familie stie asta si nu o sa va faca probleme.