avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... lnfiintare cabinet juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

lnfiintare cabinet juridic

Buna ziua ! De curand am intalnit o forma de exercitare a profesiei de consilier juridic si anume Cabinetul Juridic. in ce conditii se pot acestea infiinta intrucat am observat ca exista mai multe astfel de cabinete care se afla in colaborare cu cabinete de avocatura?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:46, 18 Iulie 2015
Buna ziua,

Cautati codul CAEN care corespunde activitatilor juridice si faceti o SC.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Ianuarie 2015
Dana Fatol, Avocat
Dar sub forma unui PFA nu se poate infiinta?
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
'Cererile de autorizare a constituirii şi de înmatriculare a societăţilor comerciale de consultanţă, asistenţă şi reprezentare juridică sunt inadmisibile.'

Ce se intampla, in schimb cu SRL-urile care au ca obiect de activitate consultanta juridica?

Alte discuții în legătură

Profesia de consilier juridic Geraszim Nicoleta Geraszim Nicoleta In ce condiitii as putea deschide un birou de consiliere juridica,eu terminand facultatea de Drept acum 3 ani, va multumesc. (vezi toată discuția)
Buna ziua - angajare consilier juridic ContSters301422 ContSters301422 As vrea sa stiu stiu si eu daca o cunostiinta de a mea infiinteaza o firma de consultanta juricica, ma poate angaja ca si consilier juridic???rog un raspuns in ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica autorizata Luoana Mihaela Luoana Mihaela Poate un consilier juridic sa-si deschida o societate PFA -pentru consultanta juridica . (vezi toată discuția)