Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 094 si declaratia 200
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 094 si declaratia 200

Buna seara. Sunt PFA platitor de TVA trimestrial. am doua nelamuriri:
1. In Declaratia 094 suma pe care trebuie sa o trec la rubrica "cifra de afaceri " este suma facturilor emise cu sau fara TVA
2. In Declaratia 200 venitul brut se refera la totalitatea sumelor efectiv incasate in anul respectiv(fara TVA ) sau la suma totala facturata (fara TVA) in anul respectiv .
Multumesc
Buna Dimineata,
In ambele declaratii sumele sunt fara TVA>
Multumesc pentru raspuns. Intrebarile se refereau de asemenea si la :
1. Cifra de afaceri este suma facturilor emise ?
2. In Declaratia 200 ventul brut se refera la sumele incasate efectiv in 2014 sau tot la suma facturilor emise