avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 094 si declaratia 200
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 094 si declaratia 200

Buna seara. Sunt PFA platitor de TVA trimestrial. am doua nelamuriri:
1. In Declaratia 094 suma pe care trebuie sa o trec la rubrica "cifra de afaceri " este suma facturilor emise cu sau fara TVA
2. In Declaratia 200 venitul brut se refera la totalitatea sumelor efectiv incasate in anul respectiv(fara TVA ) sau la suma totala facturata (fara TVA) in anul respectiv .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: egkertsou , utilizator 15:33, 15 Ianuarie 2015
Buna Dimineata,
In ambele declaratii sumele sunt fara TVA>
Multumesc pentru raspuns. Intrebarile se refereau de asemenea si la :
1. Cifra de afaceri este suma facturilor emise ?
2. In Declaratia 200 ventul brut se refera la sumele incasate efectiv in 2014 sau tot la suma facturilor emise

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avansuri in 094 cristinanca cristinanca am inteles ca in declaratia 094 trebuie trecute si avansurile. intrebarea mea este trebuie trecute si avansurile facturate in euro deoarece am simulat ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri declaratia 094 la pfa contawest contawest Buna seara, Va rog un sfat la completarea declaratie 094 O PFA platitoare de tva trimestrial cu tva la incasare cum completeaza declaratia 094 ,referitor ... (vezi toată discuția)
Calcul cifra de afaceri pentru declaratia 094 contawest contawest Buna seara, Va rog frumos sa ma ajutati in completarea declaratiei 094. La o firma care in anul 2013 a fost cu tva la incasare si tva trimestrial ... (vezi toată discuția)