Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cine poate tine contabilitatea intr-un SRL?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cine poate tine contabilitatea intr-un SRL?

Cine poate tine contabilitatea intr-un SRL? Care este minimul de studii cerut?

(Intreb pentru ca am auzit de la cineva ce face studii economice ca doar contabilii cu doctorat au drept de semnatura)
La SRL-uri trebuie depus bilant,acest bilant se incheie doar de un contabil autorizat adica are parafa si drept de semnatura.
Cu doctorat pentru evidenta contabila, cam exagerat.
Contabilitatea uni SRL poate fi tinuta de orice persoana care are studii economice superioare daca este angajata societatii sau este contabil autorizat sau expert contabil si incheie un contract in acest sens cu SRL-ul.Aceasta persoana, angajata cu studii economice superioare, sau membru al CECCAR va putea intocmni si semna declaratiile fiscale si bilantul daca va primi imputernicire notariala de la administratorii societatii.
Puteti consulta legea contabilitatii 82/1991
Mentionez ca orice economist poate sa-si faca semnatura electronica, iar parafa expertului contabil se foloseste in special pentru expertizele contabile.
Asa este legea, totusi cand alegeti un contabil puteti tine cont de faptul ca, obtinerea calitatii de expert contabil implica 3 ani de pregatire si examene dupa terminarea facultatii si studiu continuu pentru mentinere si dezvoltarea profesionala.Cel putin asa ar trebui.
Cabinet Expert Contabil, Contabil