Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Agresiune fizica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Agresiune fizica

In luna decembrie 2014 sotul meu a fost agresat fizic de doi veri. A primit 4 zile de ingrijiri medicale, urmeaza sa depunem plângere penală la parchet. Ce pedeapsă vor primi agresorii şi dacă putem solicita şi despăgubiri. A suferit traumatisme craniene, pe cont propriu a făcut şi un examen RMN. A fost atacat de cei doi prin surprindere fără să poată riposta. Soacra mea şi cumnatul au reuşit să-l salveze din mâinile celor doi deoarece se afla în imposibilitatea de a se apăra.
Agresorii vor fi cercetati pentru savarisrea infractiunii prevazute in Codul penal la:

ART. 193

Lovirea sau alte violenţe

(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Se pot cere despagubiri, atat materiale, cat si morale.
Pentru a solicita despăgubiri materiale şi morale este necesar să deschidem proces civil sau putem solicita în procesul penal? La serviciul de medicina legala am fost atentionati sa pastram orice chitanta eliberata de medicii care au evaluat starea de sanatate a sotului meu la momentul respectiv pentru a le prezenta in instanta.
Sumele pentru despăgubiri morale le solicită victima sau sunt stabilite de judecător?