Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Autorizatii pentru functionarea unui atelier de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Autorizatii pentru functionarea unui atelier de cusatorie, tesatorie

Bună ziua. Reprezint o asociație care dorește deschiderea unui punct de lucru, unde să funcționeze o cusătorie, țesătorie (aprox. 80-100 mp) cu 3-5 angajați. Mă întreb dacă poate cineva să mă îndrume, ce autorizații (de mediu, PSI, etc.) aș avea nevoie, și ce condiții trebuie să îndeplinească locația unde se v-a desfășura activitatea (vestiar, grup sanitar, etc.).
Mulțumesc anticipat pentru orice informație!!
Trebuie sa inregistrati punctul de lucru la Registrul comertului din judetul dvs. cu respectarea prevederilor OUG nr. 44/ 2008 cu modificarile si completarile ulterioare. Veti da niste declaratii pe propria raspundere (securitate si sanatate in munca, psi-su, mediu, sanitare, sanitar-veterinare, etc.), prin bifarea unor mentiuni, ca sunt indeplinite conditiile pentru functionarea acelui punct de lucru.
Ulterior, dupa primirea documentului de inregistrare firma/ punct de lucru si a Certificatelor constatatoare (pentru fiecare domeniu al declaratiilor cate unul) va trebui sa realizati in teren ceea ce ati bifat ca fiind realizat si sa obtineti autorizatii si/ sau avize, dupa caz, de la institutiile statului (Inspectoratul teritorial de munca, Inspectoratul judetean PSI-SU, Agentia de mediu, Agentia sanitar-veterinara, Directia sanitara judeteana, etc.), inainte de punerea in functiune a respectivului punct de lucru.
Asociatiile de tip ong constituite pe og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile nu au treaba cu registrul comertului.