Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Verificare plati cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Verificare plati cas

Unde pot verifica daca patronii au facut platile pentru contributia la pensie?
george-neagu, moderator
Puteti sa verificati direct la ANAF unde trebuie sa aveti un act care sa dovedeasca faptul ca sunteti salariatuil acelei societati (poate fi si o legitimatie de serviciu).
Stagiul de cotizare se certifică asiguraţilor, din oficiu, o dată la 2 ani, de CNPP. Stagiul de cotizare se certifică şi la cererea asiguraţilor contra cost. Tariful serviciului respectiv este de 17 lei.
Informatia este pe [ link extern ]
1. - Certificarea stagiului de cotizare de catre Casa de Pensii nu inseamna ca s-au si platit contributiile lunare.
- Daca angajatorul depune D112 (chiar daca nu plateste contributiile) asta arata ca se datoreaza suma si luna respectiva este stagiu de cotizare la pensie dar daca nu s-a platit contributia punctul de pensie este 0 (zero).

2. De aceea am spus sa ia legatura cu ANAF.
OG 86/2003
Art. 27
(1)Începând cu data de 1 ianuarie 2004, activitatea privind declararea, constatarea, controlul, colectarea şi soluţionarea contestaţiilor pentru contribuţia de asigurări sociale, contribuţia de asigurări pentru şomaj, contribuţia pentru asigurări sociale de sănătate şi contribuţia de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale, precum şi alte contribuţii datorate de persoanele juridice şi persoanele fizice care au calitatea de angajator sau entităţile asimilate angajatorului, denumite în continuare contribuţii sociale, se va realiza de către Ministerul Finanţelor Publice şi unităţile sale subordonate, care au şi calitatea de creditor bugetar.

Aveti grija ca mai nou ANAF -ul invoca anumite texte de lege care ii da posibilitatea sa nu va spuna exact daca s-au paltit sau nu contributiile.