avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua!Am mai multe intrebari.Cate luni trebiue sa am lucrate min. pentru a avea dreptul de indemnizatie crestere copil?Daca salarul de baza este mai mare de cel min pe economie,se mareste si suma de indemnizatie?De la ce suma se mareste darurile catre stat?Dupa 900Ron brut cat este suma platita catre stat?Iar dupa 1200Ron?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:02, 17 Ianuarie 2015
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni eligibile, dar:
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

3. In veniturile lunare intra veniturile din salarii, din indemnziatii de concediu medical, din indemnizatii de concediu de maternitate, din tichete de masa etc.

4. Intrati pe:
[ link extern ] /
si calculati singura impozitul si contributiile retinute din salariu precum si obligatiile la plata ale angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La indemnizatia de crestere copil se ofera 85% din ce salariu? florian_m21 florian_m21 Daca imi iau concediul de crestere copil si in ultimul an am cotizat 6 luni ca angajat la o firma si 6 luni la alta firma cu salarii diferite, ultimul ceva mai ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere copil- pfa traducator autorizat Ionela132 Ionela132 Buna ziua, Am un PFA ca traducator autorizat, mi-am inceput activitatea pe 1 Noiembrie 2013, si mi-am platit toate contributiile, insemmnand casa de pensii, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului luisa26 luisa26 intrebarea mea este daca se calculeaza 85% din salarul fiecarei mamici sau este un sla standard fix 600ron. la salarul meu de 950 ron bani in mana cat ar fi ... (vezi toată discuția)