Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua!Am mai multe intrebari.Cate luni trebiue sa am lucrate min. pentru a avea dreptul de indemnizatie crestere copil?Daca salarul de baza este mai mare de cel min pe economie,se mareste si suma de indemnizatie?De la ce suma se mareste darurile catre stat?Dupa 900Ron brut cat este suma platita catre stat?Iar dupa 1200Ron?Va multumesc!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni eligibile, dar:
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 3.400 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 1 an;
- ea nu poate fi mai mica de 600 lei lunar si nici mai mare de 1.200 lei lunar daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

3. In veniturile lunare intra veniturile din salarii, din indemnziatii de concediu medical, din indemnizatii de concediu de maternitate, din tichete de masa etc.

4. Intrati pe:
[ link extern ] /
si calculati singura impozitul si contributiile retinute din salariu precum si obligatiile la plata ale angajatorului.